Přinášíme vám česou píseň Tvůj majestát, která vznikla ve spolupráci hned tří autorů. Jako vždy nechybí příběh, který nám odhadlí, jak píseň přišla na svět.

Při jaké příležitosti tato píseň vznikla?

Píseň vznikla na setkání pro autory chval, tuším, že v roce 2016. Náhodně jsme se rozdělili do trojic a pár hodiny jsme tvořili.

Co vás vedlo k napsání daného textu?

Než jsme začali tvořit, řešili jsme společně, jaké téma v nás nejvíc rezonuje a došli k závěru, že není mnoho písní o tom, jak svrchovaný a nekonečný je Bůh a že je to něco, o čem bychom chtěli psát. Přesto, že je nekonečný, všemocný a kdovíjaký ještě – většina písní je o tom, jak prožíváme náš život, hledáme řešení…a prostě se v nich hodně zaměřujeme na sebe. A tak jsme chtěli, aby vznikla píseň, která prostě jen mluví o Bohu. Jaký je svrchovaný majestátný a jsou chvíle, kdy se můžeme zastavit a jen žasnout.

Jaké vidíte výhody a nevýhody ve skládání písní ve více lidech? V zahraničí je to poměrně běžná praxe, doporučili byste tento způsob i českým autorům chval?

Skládání ve více lidech není jednoduchá věc. Rozhodně je velký rozdíl v tom, když skládáte s lidmi, které dobře znáte a hrajete s nimi pravidelně, anebo s někým, koho znáte krátce a nemáte s ním nějakou větší hudební zkušenost. Přiznám se, že už jsem si vyzkoušela obojí, a i přesto bych společné skládání lidem doporučila 🙂 V obou případech se člověk hodně naučí sám o sobě. Uvidí, že jeho názor nemusí sdílet úplně všichni, jeho zažité postupy třeba nejsou všem tak jasné a naopak. Obohatí svůj pohled na některá témata; díky pohledu druhých se učí definovat svůj vlastní pohled atp. Tak trochu mi to připomíná verš z Přísloví 27,17: Jako se železo ostří železem, tak člověk ostří tvář svého bližního. Důležité je být otevřený a připustit, že někdo může mít dokonce lepší nápad než já; na druhou stranu si být však jist dary, které od Boha mám a nebát se je přinést do společné tvorby. Nestydět se za své podněty a vědět proč dělám to, co dělám. Společně tak můžeme vytvořit něco, co má smysl. Rozhodně je to něco, čemu se učíme – asi nelze očekávat, že složíme skupinovou píseň tzv. na první dobrou. Jde ale o to nebát se to zkoušet a nevzdávat se. Já jsem za každou takovou zkušenost vděčná.

Text s akordy: https://goo.gl/D33LWn

Author David Bukáček

More posts by David Bukáček

Leave a Reply