Akustika je věda

Stává se vám, že nejste spokojení se zvukemlinoucím se prostorem, ve kterém pravidelně hrajete, zkoušíte? Je to pozoruhodné, jak vás může pocitově naplnit nebo naopak úplně zničit akustika samotného prostoru, kde zrovna hrajeme. Asi mi mnozí dáte za pravdu, že čím lepší je zvuk, který produkujeme, tím více nás to baví.

Chtěl bych se s vámi dnes podělit o řešení, ke kterému jsme došli u nás v církvi. Třeba pomůže i vám 🙂

 

Je tolik sálů a modliteben, ve kterých se pravidelně konají bohoslužby a hrají se chvály. No a právě spousta těchto prostor má holé stěny, parkety na podlaze a další odrazové a neabsorbující plochy. Řeč však není o kostelích – ty jsou takto přece postaveny schválně.

Naše církev měla možnost pronajmout si prostory pro různé pravidelné akce, kancelář, dětský klub a zkušebnu pro kapelu, a jelikož všechny prostory byly původně obchodního nebo skladového rázu. Z těchto důvodů byly tyto prostory vizuálně a funkčně jednoduché a akusticky tvrdé – nevhodné pro semináře, konference, večery chval, malé či velké meetingy. Dlouhý dozvuk, přebasování, to byly zkrátka nešvary, které si říkaly o nějaké akustické řešení.

Pozvaná firma, která umí dodat instalaci pro prostory po akustické stránce navrhla řešení při pokrytí cca 1/3 prostoru v řádu 100 – 200tis. Kč za použití jejich know-how a materiálu. Možností, které fungují je celá řada, avšak můžou být co se týče designu více či méně atraktívní. Mezi nejčastější produkt patří např. nalepená akustická pěna, např. od https://www.akusticka-pena.cz. To všechno jsme zvažovali a postupně odsouvali k ledu.

Objevili jsme ale jiné řešení akustických úprav pro prostory. Nejvíce se řeší domácí poslechové místnosti, nebo malá nahrávací studia a taky zkušebny kapel. Na pinterestulze najít opravdu hodně návodů a některé výsledky vypadají moc hezky. Řekli jsme si, že si vyrobíme vlastní akustické panely z překližky, akustické vaty a potahové látky.

Mnozí si z fyziky pamatujeme, že zvuk jsou vlny energie, které se šíří pouze vzduchem (vakuem ne), a ty se odráží od pevného materiálu nebo jsou pohlceny měkkým materiálem a jejich energie se pak třeba přemění na jinou formu – třeba teplo. Odrazy jsou zapotřebí, aby místnost mohla mít přirozený dozvuk a nezněla až příliš sterilně, ale také jsou důležité plochy z materiálů,které zvuk pohltí – mezi ně se počítají např. akustické paravány, akustické podhledové systémy (které jsou běžně v kancelářích, basové pasti v rozích místností a akustické panely na stěnách nebo visící v prostoru, závěsy/záclony, sedačky, polstrované židle, vysoký měkký koberec. Dalším prvkem v místnostech, které se někdy instalují a dokáží pracovat s akustikou místnosti jsou difuzéry, jejímž úkolem je místo pohlcování zvuku zvuk pořádně roztříštit. Použitím různých kombinací těchto komponent lze v původně špatně akusticky nastavené místnosti nebo sálu dosáhnout znatelného zlepšení, a to i bez nutnosti platit enormní sumy profesionálním firmám.

Jak tedy vyrobit akustické panely, odkud nakoupit materiál a jak realizovat jejich instalaci? K vyrobení 30 panelů (cca 20 m2) rozměrů přibližných rozměrů 100 x 65,5 x 8 cm budete potřebovat rozpočet necelých 20 – 25tis. Kč.

Seznam:

  • Překližkatřídy B (horší kvalita) – 1 deska 250 x 125 x 1,5cm á 500,- Kč přímo z fabriky (Solnice firma Wotanforest) – potřeba cca 5 ks
  • Akustická vata(Knauf akustik) – 125 x 62,5 cm tloušťky 8 cm 3 balíky á 500,- Kč (stavebniny)
  • Mulčovací folie– bílá/černá gramáž alespoň 19 g/m2 asi 600,- Kč (potřeby pro zahrady)
  • Potahová/dekorační látka– gramáž přibližně 240 g/m2 cca 190,- Kč bm (galantérie)
  • Spojovací materiál– lepidlo, vruty, sponky, hmoždinky, kovová elka (železářství) asi 1500 Kč
  • Závěsný systém– lanka MODUS https://www.e1.cz/produkt/1231705-zaves-pro-svitidla-modus-zhx22?t=popisnebo kopie za ½ ceny- MERUEM wire (lze nakoupit na Aliexpress) asi 6000 Kč. Lze zvolit i jinou variantu ukotvení ve stropu.

 

Potřebné nářadí:

Cirkulárka, aku šroubovák, příklepová vrtačka, sponkovačka, smirkový papír, nůžky, metr, tužka, napařovací žehlička k vyžehlení látky.

Výsledek:

Panely jsou zavěšeny na lankách vycházejících z každého rohu pomoci hmoždinkových kotev a speciálních šroubovacích čepiček s dírkou na lanko a jsou střídavě nakloněny, protože funkčně zvuk pohlcují i částečně odrážejí, a jak jsem psal již dříve, je potřeba prostor co nejvíce nesymetricky rozbít. Aby byl vytvořen prostor pro další odrážení a pohlcování zvuku mezi panelem a stropem nepřidělávali jsme je přímo ke stropu. Kvůli použití minerální vaty a obav z uvolňování částic do prostoru je každý panel obalen jednou vrstvou mulčovací fólie. Kvalita překližky, kterou jsme k vyrábění použili, byla horší. Tzn. že měla suky a různě se odlepující vrstvy nebo poničené rohy, ale vzhledem k tomu, že celý panel je ve svém výsledku potažený látkou, nebylo toto na překážku.

Pokud byste měli zájem o návštěvu Elementu v Hradci Králové, nebo o více detailní postupy, tak mě kontaktujte na radek@element.cx

Fotky demonstrují mezistupeň – obaleno pouze mulčovací fólii a druhé foto je pak finální produkt.

Author Radek Ćmiel

More posts by Radek Ćmiel

Leave a Reply