Přinášíme vám další českou píseň, tentokrát od Marie Tesárkové. Jako vždy nechybí příběh, který píseň provází.

 

Při jaké příležitosti tato píseň vznikla?

Tahle píseň vznikla zhruba touto dobou před dvěma lety. Chystala jsem se tenkrát na víkend pro autory chval a tak ještě pár dní před tím, jsem u piana nejdřív začala hrát melodii, ke které celkem jednoduše šla slova: Věřím, Tobě věřím…. Úplně jsem ji ale nedokončila a na společném víkendu jsem ji pak konzultovala s ostatními autory, a zkoušeli jsme dotáhnout poslední detaily, což se nakonec povedlo.

Máš s ní spojený nějaký speciální příběh?

Text písně byl inspirován anglickou písní This I Believe (Hillsong United). Trénovali jsme ji tenkrát s kapelou a líbilo se mi, jak je popisná a vyjmenovává komu, čemu a proč vlastně věříme. Věděla jsem ale, že píseň v angličtině v našem místním sboru asi neprojde, protože ne všichni anglicky rozumí. Českou verzi Vyznání víry taky znám, ale vnímala jsem, že chci formulovat mé osobní vyznání, které bude vypovídat o tom, že v radosti i smutku je Bůh pro mě záchytným bodem, o který se mohu opřít a díky němu se neztratit.

Kde bereš inspiraci pro skládání nových písní? Plánuješ to, nebo to spíš tak „padá z nebe“?

Inspiraci beru z mnoha podnětů. Někdy jsou to mé osobní chvíle s Bohem, které často trávím u piana, takže některé z improvizovaných melodií, původně zamýšlené jen jako podklad mé modlitby, se nakonec usadí v mé hlavě a srdci déle a pomalu se začnou spojovat s nějakým slovním spojením, nebo tématem, které se pak s modlitbou snažím rozvinout. Jindy mě inspirují podněty vnější – v poslední době jsou to často tematické série kázání v našem sboru AC v Kolíně. Zhruba před rokem jsme začali vždy určité období v našem sboru nějak zaměřovat a věnovat se hlouběji a déle jednomu tématu. Já jsem zjistila, že když se zamýšlím nad našimi bohoslužbami a dalšími akcemi, které jsou všechny propojené nějakou jednotící linií – někdy mi písně opravdu „padají z nebe do klína“ a já se jen nestačím divit. Vždycky je to tedy o tom, jestli jsem Bohu blízko.

Myslíš, že je důležité, aby církev zpívala nové písně? Jestli ano, tak proč?

Myslím si, že je to velmi důležité. Stejně, jako bychom svému partnerovi neopakovali stále dokola jen jedním způsobem, jak ho máme rádi, i Bůh se raduje z naší kreativity a nových melodií i slov, se kterými k němu přistupujeme. Jak už jsem naznačila i výše – věřím, že nové písně by měly reagovat na situaci a prostředí, ve kterém žijeme. Když totiž známe své společenství a místní komunitu, Bůh sám nás může inspirovat k písním a tématům, která potřebujeme vyznávat, a na jiném místě třeba aktuální nejsou. Jestliže máme aktivní vztah s Bohem, pak jsou staré písně hezkou vzpomínkou, ale ty nové aktuální reakcí na to, co prožíváme právě teď a kam chceme s Bohem dojít.

 

Text a akordy: https://goo.gl/JKuJPi

Author David Bukáček

More posts by David Bukáček

Leave a Reply