Přinášíme vám další českou chválu Všechno, co mám od Artura Heidera.
Jako vždy jsme mu položili pár otázek.
Dříve než se zeptám na píseň samotnou, tak by mě zajímalo, jak jsi se k hudbě dostal a jak dlouho se věnuješ chvalám.
K hudbě jsem se dostal docela pozdě. Tuším, že mi tehdy bylo něco kolem 17 let. Kamarád mi ukázal pár akordů na kytaru a pak už jsem pokračoval víceméně jako samouk. Nemám hudební vzdělání, což je škoda. Chvalám a skládání písní se momentálně z časových důvodů už moc nevěnuji, ale třeba se k tomu v budoucnu zase vrátím :).
Mohl bys prosím popsat, co vedlo ke vzniku této písně, a kdy, případně za jakých okolností, jsi ji napsal?
Tahle píseň vznikla docela obyčejně. Neměl jsem žádné speciální „zjevení od Pána“ :). Napadla mě jednoduchá melodie do refrénu, no a pak už to šlo tak nějak samo.
Co jsi chtěl touto písní sdělit?
To sdělení je velmi prosté. Všechno co máme, to kým jsme, to co jsme dokázali, to všechno je Boží dar. Nám to bylo pouze svěřeno, abychom to co nejlépe rozvíjeli pro Jeho slávu. Tak nějak jsem si víc uvědomoval, že všechno pochází od Něj. Bůh je dárce všeho dobrého. Ježíš přišel, abychom měli hojnost života.
Vzpomeneš si na nějaký příběh s ní spojený?
Přímo s touto písní ne, ale nedávno mi volalo jedno vydavatelství, že by chtěli použít jednu naši píseň (Slunce, které nezapadá), pro výběr písní, pro svého klienta, kterým je velká síť kasín v ČR. Jejich zákazníci CD obdrží jako dárek. Docela mě potěšilo, že si naši hudbu poslechnou i lidi, kteří by se k ní běžnou cestou, pravděpodobně nedostali.
Produkci některých písní vám (Deep inside) dělal známý producent Boris Carloff? Patří tato píseň mezi ně?
Nikoliv, Boris nám pomáhal až s našim druhým CD. To první vzniklo bez odborného dozoru a na kvalitě nahrávky je to dost poznat. Tehdy jsme neměli vůbec žádné zkušenosti s nahráváním ve studiu.
Doporučil bys ostatním hudebníkům spolupráci s producentem? Jaké jsou výhody a nevýhody?
Určitě ano, hudba je společný jazyk všech lidí a proto se nebojte spolupracovat třeba i s člověkem, který není křesťan. Přinese to svěží vítr do vašeho hraní a taky uslyšíte konstruktivní kritiku, což není vždy příjemné, ale obzvláště my křesťani, to potřebujeme jako sůl :). Nevýhodou může být vyšší cena, ale na druhou stranu vás to donutí pořádně se připravit, když víte, kolik to bude stát peněz.
Vím, že s psaním písní máš už poměrně bohaté zkušenosti. Měl bys nějaké rady pro začínající skladatele?
Nepovažuji se za nějakého odborníka na skládání písní. Hodně textů bych už dneska napsal jinak. Velmi často se stává, že jsou křesťanské texty bezobsažné a plytké. V podstatě to jsou pouze náhodně pospojovaná křesťanská klišé, které postrádají hlubší sdělení. Přitom texty písní si lidé pamatují mnohem více než obsah nědělního kázání. Proto doporučuji všem, kdo se pokouší nějakou píseň napsat, ať se zamyslí nad tím, co vlastně chtějí lidem sdělit. Neříkám, že psát české texty je jednoduché, ale ne nadarmo se tomu říká umění 🙂
Text a akordy: https://goo.gl/UAamz5

Author David Bukáček

More posts by David Bukáček

Leave a Reply